Kereste Nedir ?

Kereste
 Kereste Nedir

Kereste Nedir?

Tomrukların belli standartlarda ve ölçülerde biçilip yontulmasıyla elde edilen mamüle kereste denir. 

Bulunduğu şekliyle kullanılmayan ağaç önce kesilir sonra marangoz atölyelerinde kereste haline getirilir. Keresteler sınıflandırılır, kurutulur, gerekiyorsa son işlemler yapılıp pazarlanır. Dünyada ortalama olarak kesilen ağaçların yarısı yakacak olarak diğer yarısı da kağıt imalatında ve çeşitli işlerde kereste olarak kullanılmaktadır. Kullanılacağı yere göre çeşitli ağaçlardan kereste elde edilir. Sertliklerine bağlı olarak bazı ağaçları şöyle sınıflandırabiliriz;

  1. Çok sert ağaçlar ; ceviz, karaağaç, kara salkım
  2. Sert ağaçlar ; kayın, dişbudak, kara sakız, kara ağaç ve bazı kavak cinsleri
  3. Yumuşak ağaçlar ; kestane, sarı kavak, selvi, sedir
  4. Çok yumuşak ağaçlar; beyaz çam, ladin, ıhlamur, söğüt

Yapı keresteleri en çok iğne yapraklı ağaçlardan elde edilir. “n” kesit boyutlarına göre lata, kadron, tahta, azman gibi isimler alır. Yine keresteler 1. 2. ve 3. sınıf olmak üzere sınıflara ayrılır.

  1. Sınıf kereste; Doğramalarda, Kapılarda ve Çok özel işlerde kullanılır. Genellikle görünen mekanlarda kullanımı tercih edilir. Budağı yok denecek kadar azdır. Genellikle fırınlanmış  olarak satılır. 
  2. Sınıf kereste;  Birinci sınıf keresteye göre daha az göz önünde olan, Doğramalarda, Kapılarda(İç Kısımlarında)ahşap yapılarda Mahya ve omuzlarda Yer ve tavan döşemelerinde bu tip keresteler kullanılır. Budak oranı birincisınıf keresteye göre biraz fazladır. Fırınlı ve fırınsız olarak satılır.
  3. Sınıf kereste; Yapıların görünmeyen bölümlerinde. İnşaat aşamasında kalıplarda kullanılır. Budak oranı fazladır. Genelde kurutulmadan satılır.

 

www.ahsap-yapimarket.com
Site Haritası