Plywood Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Plywood Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

 Plywood Alırken Nelere Dikkat etmeliyiz.

1-Kaç kalıplık beton işiniz var ?

Çok fazla Kalıpta kullanılcaksa kaliteli ve katman sayısı en az  13 kat ,çekirdek ağacı sert ağaç ve  yoğunluğu fazla olan plywood almanızda yarar var. 60 + Kalıp atmanız mümkün.

2- Plywood kalınlık seçimi.

Daha dayanıklıdır diye kalınlığı 21mm. almanıza gerek yok. Perde duvarlarınız 3mt ise 18mm alarak işinizi halledebilirsiniz. Daha yüksek boyutlarda ise basınç artacağından 21 mm seçebilirsiniz. Katlar arası plywood taşırken dikkatli olunuz. 18mm plywood 38 kg 21mm ise 45 kg’dır bu nedenle zorlanabilirsiniz.

3-Filmli plywood ile Filmsiz olanı arasındaki tek fark üzerindeki filmdir.

Plywood İç tabakaları aynı ağaçların katmanlarından yapılmaktadır. Bu nedenle mekanik dayanımı aynıdır. Filmsiz olanları ise sıva yapmanızı kolaylaştırır.

4-Köşe Koruma Kullanın

Plywood kullanımında en çok zarar alan bölümü arabalarda olduğu gibi köşelerdir. Galvaniz sac plywood köşe koruma materyali kullanarak plywood köşelerinin zarar önleyerek malzemenin ömrünü uzatabilirsiniz.

Plywood’larda Yan Ürünlerin Kullanılmasının Önemi

Plywood malzemesi ile birlikte kullanılması gereken yan ürünlerin önemi çok büyüktür. Plywood'ların ömrünün uzun olması, hem uygun üretimli plywood'un seçilmesiyle hem de yan ürünlerin doğru kullanılmasıyla ilgilidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç unsuru şu şekilde sıralayabiliriz.

Kenar Yalıtımı

Şantiyelerde tam ebat kullanılmayan malzemenin kesilen yerleri kapatıcı bir epoxy boya ile yalıtılmaladır. Bu Plywood'un su almasını engelleyecek ve ömrünü uzatacaktır. Piyasada kenar koruma boyası olarak geçer.

Kalıp Yağı Kullanımı

Yüzeyin aşınmasını engellemek ve kalıp'tan kolay sökülmesini sağlamak için kalıba girmeden önce ve kalıptan söküldükten sonra, kalıp yağı kullanmanız malzemenin ömrünü uzatacaktır.

www.ahsap-yapimarket.com
Site Haritası