Plywood Nedir ?

Plywood Nedir ?

 Plywood

       Birbirine çapraz denk getirilerek, WBP ve benzeri yapıştırıcılar ile yapıştırılmış ince ağaç katmanlarından oluşan ahşap panellere plywood denilmektedir. Beton kalıplarda kullanılır. Sıvı beton ahşap kirişlerle sabitlenmiş ve tie-rot milleri ile birbirine mukavim hale getirilmiş iki ahşap panel arasına dökülerek beton duvarlar oluşturulur.

Bir kontraplak türü olan plywood halk arasında "Filimli Kontraplak"olarak da bilinmektedir.  Ağaç tabakalarından oluşan ve ağacın gövde bölümün işlenmesi sonucu ortaya çıkan, aşırı kaliteli ve sağlam tahta bir paneldir, çok farklı iş alanlarında, onbinlerce ürünün üretim aşamasında kullanılmaktadır. İnşaat sektöründe; kalıp sektöründe, parke ve zemin sektöründe, iç bölme ve çatı kaplama sektöründe kullanılan Plywood, mobilya sektöründe de yine: raf, ahşap masa-sandalye imalatında, kapı yapımında, büro mobilyaları üretiminde kullanılan bir maddedir.. Plywood ahşabının tercih edildiği sektörlerden bir tanesi de gemi ve ulaştırma inşaat alanıdır.

Bu sektörde konteynerlerin zemin inşasında, vagon yan ve zeminlerinin kaplamasında, hayvan taşıma araçlarında, gemilerin kargo bölümlerinde ve otobüslerde tercih ediliyor. Bu üründen faydalanılan bir diğer alanda paketleme sektörü. Kimyasal maddelere ve neme karşı güçlü bir yapıya sahip olan Plywood, diğer ürünlere göre daha ucuz, daha hafif ve kilo olarak daha azdır. Çevreye en az zararı veren plywood, her türlü paketlemede kolayca kullanılmaktadır. 

www.ahsap-yapimarket.com
Site Haritası