Plywood Kullanıldığı Yerler

Plywood Kullanım Yerleri

Plywood Kullanıldığı Yerler

       Her iki yüzey film, boya, kağıt ve polipropilen katmanlarla özel olarak kaplanabilmektedir. Bu sayede aşağıdaki tiplerde plywoodlar piyasada yer almaktadır.

Fenolik Filmli Plywood;  Beton kalıplarında kullanılır. Sıva yapılmayacak yüzeyler elde etmek için kullanılır.

Filmsiz Plywood;  Beton kalıplarda, sıva yapılacak beton yüzeyler elde etmek için kullanılır. Ayrıca mobilya, matbaa, ambalaj gibi sektörlerde bir çok kullanım alanında tercih edilmektedir. 

 

Plywood'un Kullanım Alanları


       Son dönem inşaat sektöründe en çok tercih edilen ürünlerden biri olan Plywood, gün geçtikçe kullanım alanı ve çeşitleri artan bir ahşap üründür. Beton kalıplarında sorunsuz bir şekilde kullanılan malzemenin kullanım alanları sürekli artmaktadır. Bu kontrplak malzeme olan uzun ömürlü olmasının yanında suya ve her türlü kimyasala dayanıklıdır. Bu ahşap malzeme işleri kolaylaştırdığı için çok tercih edilir halde 

 

Filmli Plywood ile Filmsiz Plywood Kullanımındaki Önemli Fark

       Bilindiğinin aksine aralarındaki fark dayanıklılık ile alakalı olmayıp sadece beton yüzeyini etkiler. Filmli malzemelerin sıva yapılmayacak yüzeylerde kullanılması doğrudur ve parlak brüt beton almanızı sağlar. Sıva yapılacak yüzeylerde ise filmsiz plywood’ların kullanılması gerekmektedir. Filmsiz malzemelerde alınan beton yüzeyi yine brüt olmakla birlikte parlak değildir. Bu özelliği sayesinde sıva yapılmasına imkan sağlamaktadır.

       Doğru yerde doğru malzeme kullanılmamasından dolayı daha sonrasında ek maliyetler ile karşılaşmanız olasıdır. Sıva yapılacağı halde filmli malzeme kullanılmasından dolayı bazı kimyasallar ile tekrar artı bir maliyete katlanılmak zorunda kalınacaktır.

       Sonuç olarak; filmli malzemelerin sıva yapılmayacak yüzeyler oluşturmak için kullanılması, filmsiz malzemelerinde parlak olmayan ve sıva yapılacak yüzeylerin istendiği yerlerde kullanılması uygundur.

www.ahsap-yapimarket.com
Site Haritası