Bunları Biliyormusunuz ?

FAYDALI BİLGİLER
11/11/2007 - BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ ?

Amerika’daki konutların ortalama % 90’ının ahşap olduğunu BİLİYOR MUSUNUZ ?

 
Şu günlerde İngiltere’de 6 katlı ahşap sosyal konutların inşa edildiği BİLİYOR MUSUNUZ?

Paris’te 20 m yüksekliğinde ahşap doğaya saygı kulesinin yapılmakta olduğunu BİLİYOR MUSUNUZ ?

Dünyanın en büyük tarihi ahşap binasının 100 m boyu, sekiz katlı bina yüksekliği ile tam 100 yıldır ayakta olan Büyükada’daki Rum Yetimhanesi olduğunu BİLİYOR MUSUNUZ ?

Betonarmenin ahşaba göre 5 misli, çeliğe göre 13 misli ağır olduğunu BİLİYOR MUSUNUZ ?

Ahşap kullanılarak 1790’da 108 metrenin geçildiğini, bugün 160 m açıklığın rahatça geçilebileceğini ve şu anda 250 metrenin geçilmek üzere olduğunu BİLİYOR MUSUNUZ ?

Skidmore, Ovings&Mernll’in inşa ettiği ütopya salonunun yapımında, yangına dayanıklı olması için ahşabın çeliğe tercih edildiğini BİLİYOR MUSUNUZ ?

Gerekli kesitin biraz daha büyüğü kullanıldığında dışdaki kömürleşen tabakanın iç ahşabın yanmasını geciktirdiğini BİLİYOR MUSUNUZ ?

Belli bir açıklıktan sonra kendini bile taşıyamayan betonun havlu attığını, koruma tedbiri alınmazsa çelik çatının 600 dereceden itibaren çökme riski taşıdığını ve 15 dakika içinde çökebildiğini, ahşap çatının ise ortalama bir saat ayakta kalabildiğini ve bu yüzden canımızı kurtarabildiğimizi
BİLİYOR MUSUNUZ ?

1225’de Ren nehrinde inşa edilen Basel köprüsünün 1903 yılına kadar 774 yıl hizmet verdiğini, 13. ve 14. yüzyılda inşa edilen; ahşap kolon ve çatıları olan Kastamonu, Mahmutbey, Beyşehir, Eşrefoğlu ve Afyon Ulu camilerinin, özel bir bakıma sahip olmaksızın 600 ile 700 yıldır ayakta olduğunu
BİLİYOR MUSUNUZ ?

Betonarmenin fiziki ömrünün, karbonatlaşma ve korozyon sorunu yüzünden ortalama 60 yıl olduğunun artık kabul edildiğini BİLİYOR MUSUNUZ ?

Ahşap yapılarda yaşayanların fizyolojik ve pisikolojik açıdan kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini, betonarme evde ikamede mecbur kaldıklarında hastalandıklarını duymuşsunuzdur. Romatizma, astım, böbrek hastalıkları ve deveran bozuklukları üzerinde bizle birlikte nefes alan ahşabın olumlu etkileri olduğunu, buna karşılık betonun, sürekli radon gazı yayarak bedenimiz üzerinde toksit etki yaptığını da BİLİYOR MUSUNUZ ?

Dünyada ahşabı inşaat sektöründe kullanan ülkelerde ormanların küçülmediğini, tersine; bilimsel bir yaklaşım ve koruma anlayışı ile büyümekte olduğunu BİLİYOR MUSUNUZ ?

Bu yüzden “Green Peace” örgütünün tüm dünyada ahşabın yapıda kullanılmasını desteklediğini BİLİYOR MUSUNUZ ?

Depremde bizi öldürenin “sadece betonun ağırlığı” olduğunu, ahşap evlerde ölüm riskinin son derece düşük olduğunu BİLİYOR MUSUNUZ ?

20 yıl önce İstanbul’un kültür mirası olarak korunması projesi içinde İstanbul’a gelen Japon uzmanların, dünyada depreme karşı en dayanıklı yapının Osmanlı Ahşap Karkas Sistemi olduğunu söylediklerini BİLİYOR MUSUNUZ ?

Ağır çatılı ve çöp bacaklı Japon sisteminin ve hantal kesitli ağır malzeme dolgulu Avrupa sistemlerinin değil bizim asırlardır uyguladığımız konstrüksiyona özellikle işaret edildiğini
BİLİYOR MUSUNUZ ?

Amerika’da ki evlerin %40’nın mimar ve mühendis denetiminde yapılmadığını ve deprem sigortası olmadığını çünkü risk taşımadıklarını BİLİYOR MUSUNUZ ?

Sadece ahşap oldukları için, depreme karşı alınması gereken 32 tedbirin % 30’u eksik olan Californiya evlerinin buna rağmen, körfez depremine eş büyüklükteki depremde sadece 25 ölü verdiğini BİLİYOR MUSUNUZ ?

Sıkı bir denetimin ve sigorta şirketlerinin sorunu çözebileceğini sananların Türkiye’de yaklaşık 30 bin mimar ve bir o kadar da inşaat mühendisi olduğunu, bunların tümünün sigorta şirketlerinde maaşlı memur olarak çalışmaları halinde bile, Türkiye’nin ihtiyacı olan yıllık 500 bin konut kapasitesini denetlemeye yetemeyeceğini BİLİYOR MUSUNUZ ?
www.ahsap-yapimarket.com
Site Haritası