Laminat Parke Uygulaması

FAYDALI BİLGİLER
17/07/2009 - Laminat Parke Uygulaması

Laminat parke uygulaması görünüşte çok basit gözükmesine rağmen çok titizlik isteyen bir uygulamadır. Laminat parkede en ufak bir hata telafisi çok zor sonuçlar doğurur.

 
Laminat Parke Uygulaması ;

      Uygulama yapılacak zeminin titizlikle temizlenmesi çok önemlidir. Şilte ve parke altında kalan ufak bir taş bile parkenin ilerde bozulmasına sebep olur. Zemin güzelcene temizlendikten sonra strafor veya şilte duvardan duvara serilir.  odanın çaplığı göz önüne alınarak düz duvar kenarından parkeler döşenmeye başlanır.  Duvar kenarınnda 1,5 cm. parkenin çalışma payı bırakılır. Parkenin çalışma ve derzi göz önünde bulundurularak ek birleşim yerleri arasında en az 30 cm.lik mesafe bırakılarak döşenir.  Parkeler döşenerek duvar dibinekadar gelinir, en son kesilen parça tekrar başa kullanılr. Bu şekilde döşeme işlemi bittikten sonra pervazlara geçilir. Pervazlar çelik çivi ile duvara çakılır. Kesinlikle parkeye çivi çakılmaz. Alçıpan olan duvarlara veya çivi çakılması sakıncalı duvarlara pervazlar silikonla yapıştırılır. Pervaz işlemi bittikten sonra kapı bitiş çıtaları silikonla yapıştırılarak yerine konur. Silikonla yapıştırılan çıtaların üzerine ağırlık konarak en az 2 saat kuruması beklenir.

 Dikkat Edilcek Hususlar ;

 * Laminat parke olacak  yerin nem ve rutubetten  tamamen arındırılması gerekir.

* Duvar kenarlarına, Kapı kasası kenarlarına en az 1,5 cm. boşluk bırakılmalı.

* Parke döşendikten sonra en az üçgün boyunca döşenen alan mutlaka havalandırılmalı

* Mümkünse laminat parkeler döşencek alana 1 gün önceden getirilmeli.

* Laminat parkeler nem ve rutubete çok hassas olduklarından temizlik yapılırken çok az nemli bezle temizlenmeli ve asla ıslak bırakılmamalı.

* Laminat parke temizliğinde kesinlikle dokusuna zarar verecek kimyasal maddeler kullanılmamalı.   

   

 

   Parke Ustası Seydi YAKUT 

 

Laminat parke uygulama videosu için tıklayın...

www.ahsap-yapimarket.com
Site Haritası