Emprenye Nedir, Neişe Yarar ?

Emprenye Nedir ?

Emprenye
, ahşabın bünyesine farklı yöntemlerle çeşitli kimyasal maddeleri emdirme işlemidir. Bu işlemle ahşabı mantar, böcek, kurtçuk gibi zararlılardan koruyarak ahşabın hizmet ömrünü artırma amaçlanmaktadır. İşlem, ahşabın türü, kullanılacağı ortam ve beklenen hizmet ömrüne bağlı olarak değişmektedir.


Emprenye Ne işe yarar ?


Emprenye edilen ağaç çürümez, korozyona uğramaz, hava şartlarından, böcek ve mantarlardan etkilenmez. Zamanla eğrilip bükülmez, üzerinde çatlamalar meydana gelmez. Bu sistem uygulandığında ahşabın ömrü en az 3 kat uzar. 


Emprenye Nerelerde Uygulanır ?

Emprenye işlemi her tür inşaat uygulamaları, Ahşap lambiriler, Ahşap zemin döşemeler, cephe kaplaması, Ahşap deckler, bahçe mobilyaları, çit, veranda,pergole, iskele,marina,çocuk oyun alanları, tarım alanları vb.’de kullanılacak ahşaplar için uygulanır.
       Emprenye suyla veya toprakla temas edecek tüm ahşap ürünlerinde uygulanması gerekmektedir.

Emprenye Nasıl yapılır ?


Emprenye işlemi 3 yöntemle yapılmaktadır.


1-  Fırçayla sürerek ; Emprenye yapılcak ağaç  fırçayla, ruloyla veya bezle iyice boyanarak ağacın hertarafına emprenye ilacının işlemesi sağlanır. (Bu yöntem enzayıf emprenye yöntemidir. Genellikle iç mekanlarda kullanılacak ağaçlarda uygulanır. Açık alanlarda ve toprakla teması olan ağaçlarda bu yöntem tavsiye edilmez.)

2-  Daldırma Yöntemi ; Büyük bir kazan içine emprenye yapılacak ahşaplar dizilir. kazan ahşapların üstüne çıkacak şekilde emprenye ilacı ile doldurulur. 15 ila 30 dakika arası ahşaplar ilaç içersinde bekletilir. Daha sonra çıkartılarak kurutmaya alınır.

3-  Vakum Basınç Yöntemi ;   Emprenye uygulanacak ahşaplar basınçlı vakum kazanına dolduırulur . Vakum yapılarak ahşabın içindeki hava alınır. Emprenye silindiri tamamen emprenye maddesi ile doldurularak  basınç uygulanarak ahşaba emprenye maddesi fikse edilir. Bu sistemde emprenye yapılan ahşaba tekrar bir koruma işlemi uygulanmasına gerek yoktur.Kerestenin içlerine kadar emprenye maddesi girer.

www.ahsap-yapimarket.com
Site Haritası